Mavi-Beyaz Yaka Ne Demektir?

Mavi-Beyaz Yaka Ne Demektir?

 

İş hayatının gelişmesi ile birlikte çalışanların sınıflandırılması ve aralarındaki farklar da derinleşmeye başlamıştır. Bunun sebebi ise herkesin yeteneklerinin aynı olmaması ve bazı kişilerin bazı yerlerde daha verimli çalışıp şirkete faydalı olabilmesidir. İş yaşamında daha pek çok sınıflandırma mevcut olsa da en basit olanından başlamak istiyoruz. Mavi yaka ve beyaz yaka arasındaki farkı hala bilmeyen kişiler bulunmaktadır. Bu yazıda mavi yaka ve beyaz yaka arasındaki farkları ve her birinin kendi özelliklerini anlatacağız.

 

Bahsettiğimiz üzere farklı ihtiyaçlar iş dünyasında farklı sınıflandırmalara ve mesleklere yol açmıştır. Bu sayede şirketler hedeflerini daha kolay gerçekleştirecek ve insan kaynaklarını daha verimli kullanacaktır. İş ilanları inceleyen ve iş arayanlar için ilk önce beyaz yaka ile ilgili detayları açıklayacağız.

 

Beyaz Yaka

 

Beyaz yaka sözcüğü aslında ofiste çalışan ve beyaz gömlek giyen kişiler için söylenen bir sözcüktür. Her ne kadar masa başı dışında çalışabilecek beyaz gömlekli kişiler olsa bile bu artık dilimize yerleşmiş bir kavramdır. Beyaz yaka zihinsel ve beyin gücü gerektiren işlerde çalışan çalışan gruplarına söylenmektedir. Buna ofis çalışanlarını, kasiyerleri, yöneticileri ve el emeği gerektirmeyen iş yapan çoğu grubu ekleyebiliriz. Bu kişiler genelde teknolojiyi ve getirdiklerini daha çok kullanmaktadırlar ve zihinsel güçleri ile çalışmaktadırlar. Beyaz yaka için plaza çalışanları, kasiyerler, mühendisler, yönetici ve idareciler, öğretmenler ve benzer pek çok mesleği örnek verebiliriz.

 

Beyaz yakanın devamında gelen başka bir sınıflandırma ise mavi yaka olarak karşımıza çıkmaktadır. Mavi yaka ise daha çok vücut güçlerini kullanarak çalışan kişilere söylenen bir sözcüktür. İş arıyorum diyen ve eleman ilanlarına göz atanlar için ayrıca eleman arayanlar için aşağıda detaylı bilgi bulunmaktadır.

 

Mavi Yaka

 

Mavi yaka için vücut güçlerini kullanarak değer yaratan kişileri örnek verebiliriz. El emeği, kas gücü ve benzer her türlü işte çalışan kişiler mavi yaka olarak isimlendirilmektedir. Örneğin taş ustası, duvar ustası, güvenlik görevlileri, fabrikada el işi yapan kişiler, makine ve araç kullanan kişiler mavi yaka olarak isimlendirilir. Buna istisna olarak iş alanında el emeği kullanmayan fakat orada bulunan kişileri örnek verebiliriz. Bu kişiler zihinsel güç kullandıkları için beyaz yakalı sayılabilirler.

Copyright © 2018 isinibul.com